Premierul interimar Ilie Bolojan: Centrala de la Mintia, cea mai mare pe gaz din UE, va avea 1.700 MW
Premierul interimar Ilie Bolojan a vizitat centrala de la Mintia, unde a anunțat că proiectul este realizat în proporție de peste 83% și va fi cea mai mare centrală pe gaz din Uniunea Europeană construită pe un singur amplasament.

Premierul interimar al României, Ilie Bolojan, a efectuat o vizită la centrala de la Mintia, unde a declarat că aceasta va avea o capacitate instalată de 1.700 MW și va juca un rol strategic în consolidarea securității energetice a țării.
Stadiul proiectului
Bolojan, care îndeplinește și funcția de ministru interimar al Energiei după demisia lui Bogdan Ivan, a anunțat că proiectul se află într-un stadiu avansat de execuție. „Proiectul este realizat în proporție de peste 83% și are un rol strategic pentru securitatea energetică a României. Realizat printr-o investiție privată de peste 1,2 miliarde de euro. La finalizare, va fi cea mai mare centrală pe gaz din Uniunea Europeană construită pe un singur amplasament”, a scris premierul pe Facebook.
Discuții cu reprezentanții investitorilor
În cadrul vizitei, Bolojan a discutat cu reprezentanții investitorului, precum și cu cei ai Transgaz și Transelectrica, despre calendarul de finalizare a lucrărilor. Șeful Guvernului a subliniat că în perioada următoare vor începe testele de interconectare dintre centrală și stația electrică.
Alimentarea cu gaz
„De asemenea, alimentarea cu gaz a noii centrale trebuie asigurată până în luna august. Este esențial ca toate instituțiile implicate să colaboreze pentru ca aceste teste și etapele următoare să fie realizate fără întârzieri suplimentare”, a conchis prim-ministrul.