Armata americană a doborât două drone iraniene în Strâmtoarea Ormuz, amenințând traficul maritim
Forțele americane au eliminat sâmbătă două drone de atac iraniene care amenințau traficul maritim internațional în strâmtoarea strategică Ormuz, potrivit CENTCOM.

Armata americană a anunțat sâmbătă seara că a doborât două drone de atac iraniene care amenințau traficul maritim în strâmtoarea strategică Ormuz. Anunțul a fost făcut de Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) pe contul său de X.
Detalii despre interceptare
„Mai devreme în cursul zilei, forțele americane din Orientul Mijlociu au doborât două drone de atac iraniene de unică folosință care amenințau traficul maritim internațional în strâmtoarea Ormuz”, a scris CENTCOM. „Forțele americane rămân în stare de alertă și pregătite să continue să se apere împotriva agresiunii iraniene”, a adăugat acesta.
Contextul tensiunilor
Vineri seara, CENTCOM a anunțat că a doborât patru drone de atac iraniene lansate în direcția strâmtorii, apoi a lovit stații radar de supraveghere terestre iraniene. Ca represalii, Iranul a declarat că a lansat o salvă de rachete împotriva unor instalații militare din Kuweit și Bahrain, aliați ai Statelor Unite. Armata americană a afirmat că a doborât șase rachete balistice, în timp ce a șaptea a ratat ținta.
Negocieri fără progres
Washingtonul și Teheranul poartă de câteva săptămâni discuții indirecte în vederea încetării războiului din Orientul Mijlociu, însă negocierile nu dau niciun semn de progres.