Medic rezident de la Floreasca, găsit mort în baia spitalului
Un medic rezident în ultimul an de pregătire la Spitalul de Urgență Floreasca a fost găsit în stop cardio-respirator în baia unității medicale. Pompierii au încercat resuscitarea timp de o oră, dar fără succes.

Un medic rezident de la Spitalul de Urgență Floreasca din Capitală a fost găsit mort în baia unității medicale, sâmbătă după-amiază. Medicul, aflat în ultimul an de pregătire la medicina de urgență, urma să susțină examenul de specialitate în acest an și plănuia să se transfere la spitalul din Giurgiu.
Descoperirea și încercările de resuscitare
O femeie de la serviciul de curățenie l-a observat pe medic când a intrat în baie și a devenit suspicioasă când acesta nu a mai ieșit. A alertat un brancardier, care a intrat și l-a găsit pe medic căzut. Echipa medicală a început imediat manevrele de resuscitare, care au durat aproximativ o oră, dar din păcate fără succes.
Ancheta în curs
Poliția a deschis o anchetă pentru a stabili circumstanțele exacte ale decesului. Cauza morții va fi determinată în urma examenului medico-legal. Potrivit colegilor, medicul nu avea cunoștință de vreo boală preexistentă și era apreciat pentru activitatea sa în Unitatea de Primiri Urgențe.