SUA au lansat atacuri asupra Iranului, acuzând încălcarea armistițiului; Gărzile Revoluției promit represalii
Armata americană a lovit depozite de rachete și drone iraniene, precum și stații radar de coastă, după ce Iranul a atacat o navă comercială în Strâmtoarea Ormuz. Gărzile Revoluției Islamice au ripostat, atacând poziții americane în Golf, și amenință cu un răspuns mai amplu.

Armata SUA a efectuat vineri atacuri împotriva Iranului, vizând depozite de rachete și drone, precum și stații radar de coastă, ca răspuns la atacul Teheranului asupra unei nave comerciale în Strâmtoarea Ormuz. Comandamentul Central (CENTCOM) a anunțat că operațiunea a fost declanșată după ce Iranul a lovit nava M/V Ever Lovely pe 25 iunie cu o dronă de atac cu sens unic, încălcând armistițiul convenit recent între cele două țări.
Atacul asupra navei și reacția SUA
Nava de marfă sub pavilion Singapore se îndrepta spre ieșirea din Strâmtoarea Ormuz, de-a lungul coastei Omanului, când a fost atacată. Pentagonul a calificat agresiunea drept „nejustificată” și a subliniat că aceasta a încălcat clar armistițiul. Ca represalii, avioane americane F-35 și F-16 au lovit patru obiective iraniene situate de-a lungul coastei și pe insula Qeshm din Golful Persic, într-o serie de atacuri care au durat aproximativ 90 de minute.
Riposta Iranului și amenințările Gărzilor Revoluției
Gărzile Revoluției Islamice, armata ideologică a Teheranului, au anunțat sâmbătă că au atacat poziții americane din regiunea Golfului, ca represalii la atacurile americane. Potrivit postului de televiziune de stat Irib, Gărzile au avertizat că „dacă agresiunea se va repeta, răspunsul nostru va fi mai amplu decât acesta”. De asemenea, IRGC a declarat că forțele sale au respins un atac al SUA asupra localității Sirik, situată pe coastă, în apropierea strâmtorii Ormuz. Presa iraniană a relatat că un proiectil a lovit o zonă din jurul unui debarcader din Sirik.
Poziția administrației Trump
Vicepreședintele SUA a scris pe rețelele sociale că Iranul a semnat un acord de încetare a focului, iar SUA l-au respectat, dar „violența va fi întâmpinată cu violență”. Președintele Donald Trump, întrebat dacă Iranul va suporta consecințe, a răspuns: „Ei bine, veți afla”. Ulterior, pe Truth Social, Trump a acuzat Iranul de o „încălcare nesăbuită” a armistițiului, afirmând că Iranul a lansat cel puțin patru drone de atac, dintre care SUA au doborât trei, iar una a lovit nava.
Disputa privind controlul Strâmtorii Ormuz
Un diplomat iranian de rang înalt a susținut că, potrivit interpretării Iranului asupra memorandumului de înțelegere semnat cu SUA, navele care trec prin strâmtoare, chiar și pe rute mai apropiate de Oman, trebuie să se coordoneze cu autoritățile iraniene. Teheranul insistă că va controla Strâmtoarea Ormuz și a avertizat statele din Golf să nu se alăture Washingtonului. Secretarul de stat Marco Rubio, aflat într-un turneu în Golf, a emis o declarație comună cu Consiliul de Cooperare al Golfului, solicitând „navigație liberă, necondiționată și fără restricții” în strâmtoare, fără taxe de trecere sau încercări de impunere a controlului.
Reacția Iranului la declarațiile SUA și ale statelor din Golf
Ministerul de Externe al Iranului a calificat declarația comună drept „intervenționistă, iresponsabilă și provocatoare”. Ali Akbar Velayati, consilierul principal al liderului suprem al Iranului, a avertizat aliații din Golf ai Washingtonului că supraviețuirea lor depinde de toleranța Teheranului. Iranul susține că strâmtoarea ar trebui administrată de Iran și Oman, respingând orice taxe de trecere impuse unilateral.