Europa

Trei persoane au murit în Franța din cauza caniculei, temperaturi de până la 43°C

Trei persoane în vârstă au murit în departamentul Gironde, Franța, din cauza valului de căldură extremă, iar temperaturile sunt așteptate să atingă 43°C. Autoritățile avertizează că severitatea caniculei se apropie de cea din 2003.

Hartă a Franței cu departamentul Gironde evidențiat, simbolizând canicula
Foto: Adevărul Internațional

Trei persoane au murit duminică, 21 iunie, în Franța, cel mai probabil din cauza căldurii extreme. Departamentul Gironde, din sud-vestul țării, se află sub cod roșu de caniculă, iar temperaturile sunt așteptate să se apropie de 43°C.

Victimele și circumstanțele

Persoanele decedate aveau vârste cuprinse între 80 și 95 de ani și locuiau în Gironde. Prefectul departamentului, Sophie Brocas, a declarat pentru France 3 Aquitaine: „Astăzi, deplângem moartea a trei persoane în vârstă, cu vârste cuprinse între 80 şi 95 de ani, din Gironde, pe care serviciile de urgenţă o atribuie în prezent acestui val de căldură”. Cele trei victime – o femeie și doi bărbați – au murit la domiciliile lor din localitățile Cenon, Saint-Médard-en-Jalles și Saint-Jean-d'Illac, la periferia orașului Bordeaux.

Cod roșu și temperaturi extreme

Departamentul Gironde a fost plasat sub cod roșu de caniculă începând de duminică la prânz. Conform ultimei actualizări de la Météo-France, temperaturile vor atinge aproape 43°C de luni până miercuri. Serviciul meteorologic avertizează că valul de căldură actual ar putea atinge un nivel de severitate apropiat de cel din august 2003, care a provocat aproape 15.000 de decese în Franța.

Spania, afectată și ea

În Spania, căldura extremă a provocat un număr record de 101 decese în luna mai. Autoritățile sanitare avertizează că riscurile pentru sănătate cresc cu fiecare grad peste pragurile de alertă. Numărul deceselor asociate caniculei în luna mai a fost de 3,6 ori mai mare decât media ultimului deceniu, semnalând că episoadele de căldură extremă afectează sănătatea tot mai devreme în an. Ministrul Sănătății, Mónica García, a avertizat că organismele oamenilor nu sunt încă adaptate la temperaturile ridicate care apar din ce în ce mai devreme.

Potrivit autorităților spaniole, riscul de mortalitate crește cu 9,1%-10,7% pentru fiecare grad care depășește pragul considerat periculos pentru sănătate. Datele sistemului MoMo arată că peste 27.500 de persoane au murit din cauza temperaturilor ridicate în Spania între 2015 și 2025, cele mai multe decese fiind înregistrate în 2022.