Trump: Iranului i-au mai rămas doar 21-22% din arsenalul de rachete
Președintele american Donald Trump a declarat că Iranul și-a epuizat majoritatea rachetelor și dronelor, după peste trei luni de conflict în Orientul Mijlociu.

Președintele american Donald Trump a afirmat că Iranului „i-au mai rămas doar 21-22%” dintre rachetele sale, într-un interviu acordat postului de televiziune NBC, după peste trei luni de război în Orientul Mijlociu, transmit AFP și Reuters.
Declarațiile lui Trump despre arsenalul iranian
„Ei au câteva rachete și câteva drone. Aș spune, ca proporție, poate 21%, 22% din rachetele lor. Sunt multe rachete, dar nu este ceea ce era atunci când am lansat primul nostru atac”, a declarat Trump într-un prim extras difuzat de NBC. Interviul integral urmează să fie transmis duminică, notează Agerpres.
Liderul american afirmase la începutul lunii mai că Teheranul mai are doar „18-19%” din stocul său de rachete.
Atacurile americane asupra infrastructurii iraniene
„Majoritatea uzinelor de drone au fost distruse, majoritatea rampelor de lansare au fost distruse și majoritatea locurilor de fabricare a rachetelor au fost distruse”, a adăugat vineri Donald Trump.
Iranul a anunțat vineri că a lansat „rachete de avertisment” contra a două nave americane în Marea Oman.
VIDEO Noi atacuri SUA-Iran: schimburi de focuri în Strâmtoarea Ormuz, sirene în Bahrain și rachete interceptate în Kuweit