Politică

ANM emite cod roșu de caniculă extremă în trei sferturi din țară, inclusiv București, de luni până miercuri

Administrația Națională de Meteorologie a emis sâmbătă o nouă avertizare Cod roșu de caniculă extremă, valabilă de luni dimineața până miercuri, în trei sferturi din România, inclusiv în București.

Hartă cu zonele sub cod roșu de caniculă în România
Foto: DCNews

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis sâmbătă, 29 iunie, o nouă avertizare Cod roșu de caniculă extremă, valabilă de luni dimineața până miercuri, în trei sferturi din România, inclusiv în București. Alerta este în vigoare între 29 iunie, ora 10:00, și 1 iulie, ora 10:00.

Zonele afectate de cod roșu

Conform prognozei, în Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova, Oltenia și în jumătatea vestică a Munteniei se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie. Disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.

Maximele termice vor fi cuprinse între 35 și 41 de grade, cu cele mai ridicate valori în Banat și Crișana. Nopțile vor fi tropicale, cu minime între 17 și 25 de grade.

Cod portocaliu în Dobrogea și estul Munteniei

În aceeași perioadă, va fi Cod portocaliu de căldură intensă, caniculă, nopți tropicale și disconfort termic accentuat în Dobrogea și în jumătatea estică a Munteniei, unde ITU va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor situa între 32 de grade în Delta Dunării și 38 de grade în restul zonelor. Nopțile vor fi tropicale, cu minime între 20 și 24 de grade.

Instabilitate atmosferică marți

Meteorologii precizează că, în după-amiaza și seara zilei de marți, gradul de instabilitate atmosferică va fi în creștere, mai ales în zonele de deal și de munte.

Amintim că ANM a emis primul Cod roșu de caniculă din acest an, valabil în acest weekend, unde se vor atinge temperaturi de 40 de grade la umbră.