Politică

Costel Fotea: A început asfaltarea căilor de acces la Spitalul Județean Galați

Președintele Consiliului Județean Galați, Costel Fotea, anunță turnarea primului strat de asfalt pe căile rutiere de acces din curtea Spitalului Județean, într-un proiect de modernizare de 9 milioane de lei.

Lucrări de asfaltare la Spitalul Județean Galați
Foto: DCNews

Președintele Consiliului Județean Galați, Costel Fotea, a anunțat că a început turnarea primului strat de asfalt pe căile rutiere de acces din curtea Spitalului Județean Clinic de Urgență „Sf. Ap. Andrei” Galați, dinspre strada Brăilei. Lucrările fac parte dintr-un proiect amplu de modernizare, în valoare de aproape 9 milioane de lei, derulat de Consiliul Județean Galați.

Ce include proiectul de modernizare

Proiectul vizează reabilitarea completă a infrastructurii rutiere și pietonale din zona spitalului. Sunt prevăzute refacerea carosabilului și a semnalizării rutiere, amenajarea trotuarelor, instalarea unui sistem modern de iluminat public și realizarea unei rețele eficiente de colectare a apelor pluviale. De asemenea, pentru fluidizarea circulației și îmbunătățirea accesului către unitatea medicală, în cea de-a doua etapă a investiției va fi construit un tunel subteran care va asigura legătura dintre spital și noul corp al Proseculturii.

Investiții anterioare la Spitalul Județean Galați

La Spitalul Județean Galați au fost realizate sau sunt în curs de finalizare investiții importante, de la extinderea parcării supraetajate până la construirea unor noi corpuri medicale. Modernizarea căilor de acces completează aceste investiții și contribuie la crearea unui spital modern, eficient și ușor accesibil pentru toți gălățenii, a declarat Costel Fotea.