Partide

Mitică Dragomir, la 80 de ani: cheltuieli sub 3.000 de lei pe lună și un regim simplu pentru menținerea formei

Fostul președinte al LPF, Mitică Dragomir, a dezvăluit la România TV cum reușește să se mențină în formă la 80 de ani și cât cheltuiește lunar. Acesta spune că nu depășește 3.000 de lei pe lună și că ia un medicament pentru elasticitatea vaselor de sânge de 25 de ani.

Mitică Dragomir la 80 de ani
Foto: DCNews

Fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, Mitică Dragomir, a dezvăluit la România TV cum reușește să se mențină în formă la 80 de ani și cât cheltuiește lunar. Acesta spune că nu depășește 3.000 de lei pe lună și că ia un medicament pentru elasticitatea vaselor de sânge de 25 de ani.

Regim simplu și cheltuieli reduse

„Eu nu cheltuiesc nici 3.000 de lei pe lună. Nu beau, nu mai mănânc. Mănânc cât un porumbel. Am avut și 30 de bucătari angajați la mine, unul nu a gătit pentru mine. O am pe nevasta mea care gătește. Am aproape 60 de ani de căsătorie”, a declarat Dragomir. Acesta a explicat că nu este bolnav și nu cheltuie pe medicamente.

Medicamentul luat de 25 de ani

Dragomir a povestit că ia de 25 de ani un medicament recomandat de profesorul Tatu: „Mi-a zis: «Ia asta pentru elasticitatea vaselor». Asta iau în fiecare seară, la ora 1:00, când mă culc. În rest, mănânc tot ce e posibil și imposibil, făcut de nevasta mea, inclusiv dulciuri. Am mâncat astăzi o cratiță de înghețată cu căpșuni”.

Consum zilnic de alcool, dar cu măsură

Fostul șef LPF a spus că obișnuiește să consume zilnic o cantitate mică de alcool: „La prânz beau 30 de grame de pălincă, indiferent ce se întâmplă sau pe unde sunt. Dacă nu, beau 30 de grame de vodcă. Toți specialiștii spun că alcoolul te tâmpește. Uite, am 80 de ani și nu sunt tâmpit, nu arăt nici foarte rău”.

Activitate fizică zilnică

Mitică Dragomir a dezvăluit că merge zilnic între 4.000 și 10.000 de metri pe zi: „Cei cu care mă întâlnesc nu cred că am 80 de ani. Sunt vioi”.

Trecutul greu și sărăcia

Acesta a amintit de perioadele dificile din tinerețe: „Nici nu vă închipuiți din ce sărăcie am plecat și prin ce sărăcie am trecut în primii ani. Mâncam cu nevasta mea, seara, o Eugenia. O bucată îi dădeam ei și o bucată o luam eu. Asta era mâncarea mea de seară. Și cât am tras...”