Președintele Serbiei, Aleksandar Vucic, anunță că va demisiona în două săptămâni
Aleksandar Vucic le-a spus susținătorilor că va demisiona în aproximativ două săptămâni, în contextul protestelor anticorupție declanșate de prăbușirea unei copertine la gara din Novi Sad.

Președintele Serbiei, Aleksandar Vucic, a anunțat că va demisiona în aproximativ două săptămâni, potrivit declarațiilor făcute în fața susținătorilor săi la un miting proguvernamental la Belgrad.
Contextul anunțului
„Voi mai fi președinte doar vreo două săptămâni și apoi voi demisiona”, le-a spus Vucic participanților la miting. Cel de-al doilea mandat și ultim al său expiră la mijlocul anului 2027.
Vucic a mai spus că va ajuta formațiunea sa, Partidul Progresist Sârb, să câștige alegerile, inclusiv scrutinul parlamentar anticipat, stabilit inițial pentru 2027. El nu a specificat data exactă a demisiei sau momentul dizolvării parlamentului, condiție prealabilă pentru convocarea alegerilor anticipate.
Protestele anticorupție
Anunțul lui Vucic survine după un an și jumătate de proteste anticorupție conduse de studenți, care au cuprins toată țara. Mișcarea a fost declanșată de prăbușirea unei copertine la gara din orașul Novi Sad, incident în care au murit 16 persoane.
Acum câteva zile, la Novi Sad, studenții au comemorat decesele din 2024 și au cerut alegeri generale anticipate. Protestele au pus presiune pe guvern, iar Vucic a încercat să calmeze situația prin anunțul demisiei.