Rareș Bogdan îl critică dur pe Ilie Bolojan: „Ce-ai făcut?” după ce liberalii ar putea vota un Guvern PSD
Europarlamentarul PNL Rareș Bogdan îl atacă pe președintele partidului, Ilie Bolojan, pentru declarația că liberalii ar putea susține un guvern PSD monocolor, acuzând ipocrizia noii conduceri.

Europarlamentarul Rareș Bogdan l-a criticat dur pe președintele PNL, Ilie Bolojan, după ce acesta a declarat că liberalii ar putea vota un Guvern PSD monocolor, dacă Sorin Grindeanu este desemnat premier. Reacția vine la câteva zile după ce PNL a refuzat să voteze Guvernul Veștea, iar Bogdan, considerat indezirabil în partid, acuză noua conducere de ipocrizie.
Acuzații de ipocrizie și minciună
„Colegii mei devin din ce în ce mai ridicoli. După ce au urlat 6 săptămâni «fără PSD», acum se chinuie să explice de ce votează un Guvern exclusiv PSD, cu însuși președintele PSD premier”, a scris Rareș Bogdan pe Facebook. El a amintit că liberalii au refuzat acum trei zile un guvern cu premier liberal și cinci miniștri liberali, dar acum îndeamnă la votarea unui cabinet PSD.
Bogdan a citat declarațiile anterioare ale lui Bolojan, din 11 iunie, când acesta spunea că „liberalii nu vor vota Guvernul” și că „o formulă cu PSD este exclusă”. Europarlamentarul a subliniat contradicția dintre aceste afirmații și poziția actuală, întrebând: „Păi acum e criză? Acum avem posibil «junk»? Acum riscăm scenariul grecesc?”
Critici la adresa cooptării lui Adrian Peiu
Un alt motiv de nemulțumire pentru Rareș Bogdan este cooptarea senatorului Adrian Peiu, intrat în Parlament pe listele SOS România, în PNL și numirea sa ca președinte al filialei Ialomița. Bogdan a ironizat „marea epurare a paraziților din administrație” anunțată de Bolojan, acuzându-l că „a uitat să ne spună că dădea afară niște secretare din Oradea doar să facă loc unui traseist politic reciclat, pescuit direct din tomberon”.
„Omul care mimează austeritatea a ajuns să facă piața politică la taraba de la Ialomița, cumpărând exact genul de rebuturi pe care în public pretinde că le calcă în picioare”, a adăugat europarlamentarul.
Ton dur și întrebări retorice
Rareș Bogdan a încheiat cu un apel direct: „Ce-ai făcut, Ilie? Lumea vă realiza curând ca «regele» e gol și tot ce s-a întâmplat în ultima perioadă a fost strict pentru capriciile și proiectele absurde ale unui singur om, Ilie, omul care a adus sărăcie.”
Declarațiile vin pe fondul tensiunilor interne din PNL, după ce Bolojan a preluat conducerea partidului și a încercat o repoziționare politică, generând critici atât din partea vechii gărzi, cât și a electoratului de dreapta.