Vedete

Elevă din Vâlcea, după proba de matematică de la Evaluarea Națională 2026: „A fost cam greuță”

O elevă din Vâlcea a declarat, după proba de matematică, că subiectele au fost dificile, mai ales ultimele exerciții. Ea speră la nota 8,50 și vrea să devină educatoare.

Elevă din Vâlcea la Evaluarea Națională 2026
Foto: Cancan

Evaluarea Națională 2026 a început pe 22 iunie, iar elevii claselor a VIII-a au susținut probele la Limba și Literatura Română (22 iunie) și Matematică (24 iunie). Rezultatele finale vor fi afișate pe 8 iulie. O elevă din Vâlcea a vorbit despre experiența sa la proba de matematică, mărturisind că a fost dificilă, dar că speră la o notă bună.

Declarațiile elevei după examen

„Bună ziua. A fost cam greuță. Subiectul trei subpunctele B. B-urile, sunt cam emoționantă. Îmi cer iertare dacă vorbesc greșit. Subiectul unu și doi a fost ușurel și subiecturile, subiectul trei A-urile le-am făcut. B-urile m-am încurcat puțin la exercițiile 4, 5 și 6”, a declarat eleva pentru presă.

Fata a estimat că va obține nota 8,50 și și-a exprimat dorința de a urma liceul pedagogic, visând să devină educatoare. „Eu aș dori la pedagogic. Am dat probele la pedagogie, le-am luat și dacă intru acolo aș dori. Să mă fac educatoare”, a adăugat ea.

Următorii pași după Evaluarea Națională

După afișarea rezultatelor pe 8 iulie, elevii vor completa o listă cu liceele dorite, iar repartizarea se va face în funcție de media obținută la cele două probe. Emoțiile rămân ridicate atât pentru elevi, cât și pentru părinți și profesori.