Elevă din Vâlcea, după proba de matematică de la Evaluarea Națională 2026: „A fost cam greuță”
O elevă din Vâlcea a declarat, după proba de matematică, că subiectele au fost dificile, mai ales ultimele exerciții. Ea speră la nota 8,50 și vrea să devină educatoare.

Evaluarea Națională 2026 a început pe 22 iunie, iar elevii claselor a VIII-a au susținut probele la Limba și Literatura Română (22 iunie) și Matematică (24 iunie). Rezultatele finale vor fi afișate pe 8 iulie. O elevă din Vâlcea a vorbit despre experiența sa la proba de matematică, mărturisind că a fost dificilă, dar că speră la o notă bună.
Declarațiile elevei după examen
„Bună ziua. A fost cam greuță. Subiectul trei subpunctele B. B-urile, sunt cam emoționantă. Îmi cer iertare dacă vorbesc greșit. Subiectul unu și doi a fost ușurel și subiecturile, subiectul trei A-urile le-am făcut. B-urile m-am încurcat puțin la exercițiile 4, 5 și 6”, a declarat eleva pentru presă.
Fata a estimat că va obține nota 8,50 și și-a exprimat dorința de a urma liceul pedagogic, visând să devină educatoare. „Eu aș dori la pedagogic. Am dat probele la pedagogie, le-am luat și dacă intru acolo aș dori. Să mă fac educatoare”, a adăugat ea.
Următorii pași după Evaluarea Națională
După afișarea rezultatelor pe 8 iulie, elevii vor completa o listă cu liceele dorite, iar repartizarea se va face în funcție de media obținută la cele două probe. Emoțiile rămân ridicate atât pentru elevi, cât și pentru părinți și profesori.