Fotbal

Alexandru Băluță, liber de contract, pregătește revenirea în fotbal după experiența din Turcia

Mijlocașul român în vârstă de 32 de ani, fost la Los Angeles FC și Boluspor, este liber de contract și poartă discuții cu mai multe cluburi din România, după ce transferul la Poli Timișoara a căzut.

Alexandru Băluță în timpul unui meci de fotbal
Foto: DigiSport

Alexandru Băluță (32 de ani), liber de contract de la finalul sezonului trecut, se pregătește să revină pe teren. Mijlocașul român a fost recent aproape de un transfer la Poli Timișoara, promovată în Liga 2, dar mutarea a picat pe ultima sută de metri.

Negocieri cu Poli Timișoara eșuate

În ultimele zile, informațiile indicau că Băluță va semna cu Poli Timișoara, însă discuțiile dintre părți s-au încheiat fără acord. Fotbalistul a purtat tatonări cu mai multe cluburi din SuperLiga și Liga 2, dar acum va relua căutările pentru un nou proiect.

Experiența din Turcia și America

Băluță a evoluat în ultimul an la Los Angeles FC și Boluspor. La echipa turcă, a semnat până la finalul sezonului, dar cele două părți au decis să nu continue. Fotbalistul a recunoscut că se aștepta la altceva în Turcia, mai ales că antrenorul care l-a dorit, Erdal Guneș, a plecat la doar patru zile după transferul său.

„Sunt liber de contract acum, după experiența neplăcută din Turcia. A trebuit să merg să intru în ritm și să am continuitate. Fiecare experiență este ca o lecție pentru mine și încerc să iau ceea ce este mai bun și pozitiv din ea”, a declarat Băluță pentru digisport.ro.

Planuri de viitor

Mijlocașul spune că își dorește să găsească un mediu potrivit și un grup unit. „Vreau să mă bucur de ultimii ani și când voi decide să mă retrag să fiu cu sufletul împăcat. O să am răbdare și voi fi optimist în ceea ce privește viitorul meu, pentru că am o motivație mare”, a adăugat el.

Băluță este deschis să revină și în România: „Mă bucur de fiecare zi acum și aștept optimist și pregătit orice oportunitate ar veni, inclusiv din țară. Îmi e dor de fotbal, pentru că meritam mai mult la cum m-am comportat în America și Turcia.”

Fotbalistul a subliniat că nu a avut parte de accidentări grave și că încă are șansa de a juca la un nivel înalt. „Încă sunt motivat și îmi doresc să iau cea mai bună decizie pentru următorii ani”, a concluzionat Băluță.