Fotbal

David Kiki, dat afară de Gigi Becali de la FCSB: „Sunt frustrat! Nu a depins de mine”

Fotbalistul din Benin, transferat de FCSB în 2024, a plecat după doar un sezon și jumătate. Acesta spune că accidentările și factori care nu au ținut de el i-au afectat evoluția.

David Kiki, fotbalist FCSB
Foto: DigiSport

David Kiki, unul dintre cei șase jucători de care FCSB s-a despărțit în această vară, a vorbit pentru prima dată despre plecarea de la echipa roș-albastră. Fundașul din Benin, adus de Gigi Becali de la Farul Constanța în 2024, spune că este frustrat de modul în care s-au desfășurat lucrurile și că nu a avut șansa să își arate adevăratul potențial.

„Sunt frustrat”

„Ce pot să spun e că mi-ar fi plăcut ca lucrurile să se desfășoare diferit. Ăsta e fotbalul și am avut multe de învățat, dar ăsta e sfârșitul. Eu și familia mea ne simțim foarte bine în România și vom vedea ceea ce ne rezervă viitorul”, a declarat David Kiki pentru Fanatik.

Fotbalistul a explicat că a avut un început bun la FCSB, dar apoi lucrurile s-au complicat: „Mai întâi a fost accidentarea și apoi în al doilea sezon din cauza unor decizii și a unor factori care nu au depins de mine, în ciuda determinării mele și a muncii enorme de la antrenamente nu am mai jucat. Sunt frustrat că nu am avut șansa să îmi arăt adevăratul potențial la FCSB, dar am învățat foarte multe din această situație.”

Criticile lui Gigi Becali

Patronul FCSB, Gigi Becali, a fost cel care a insistat pentru aducerea lui David Kiki de la Farul, dar ulterior a regretat mutarea. În septembrie 2024, Becali a spus la Digi Sport: „Unde să plece Kiki? Să plece câinele de la măcelărie? Eu aș vrea, dar... Când îl văd pe Kiki, îmi vine să râd eu de mine. Nu e rău, dar doarme pe teren. Joacă doar când vrea el. La fotbal trebuie să alergi, nu să dormi.”

David Kiki semnase cu FCSB un contract pe trei sezoane, primind un bonus de instalare de 200.000 de euro și un salariu lunar de 12.000 de euro. Plecarea sa a avut loc cu un an mai devreme decât prevedea contractul.

Mulțumiri suporterilor

În ciuda despărțirii, Kiki a ținut să le mulțumească fanilor: „Aș vrea să le mulțumesc suporterilor și galeriei pentru susținerea lor, am primit multe mesaje de la ei atunci când lucrurile mergeau bine, dar și pentru faptul că au fost alături de noi și în momentele grele. Le doresc toate cele bune.”