Marcelo Bielsa își anunță plecarea de la naționala Uruguayului după eliminarea de la Cupa Mondială 2026
Marcelo Bielsa a declarat că își asumă întreaga responsabilitate pentru eliminarea Uruguayului în faza grupelor Cupei Mondiale 2026, după înfrângerea cu 1-0 în fața Spaniei. Tehnicianul argentinian a confirmat că va părăsi funcția imediat după turneu.

Marcelo Bielsa a anunțat că va părăsi funcția de selecționer al Uruguayului imediat după eliminarea echipei în faza grupelor la Cupa Mondială 2026. Decizia vine după înfrângerea cu 1-0 în fața Spaniei, care a pecetluit soarta sud-americanilor la turneul din America de Nord.
Bielsa își asumă responsabilitatea
„Nu voi lăsa nimic fotbalului uruguayan”, a declarat Bielsa, vizibil abătut, în conferința de presă de după meci. Antrenorul argentinian a subliniat că își asumă întreaga vină pentru eșec: „Jurnaliștii, suporterii uruguayeni, cu toții vreți să mă învinovățiți pentru ceea ce s-a întâmplat, iar eu trebuie să îmi asum această vină. Este singurul lucru corect de făcut.”
Bielsa anunțase încă înainte de startul Cupei Mondiale că va renunța după terminarea turneului. Acum, el a recunoscut că rezultatele obținute în cei trei ani de mandat nu au fost suficiente: „Orice contribuție a unui antrenor care lucrează de trei ani este lipsită de sens dacă nu obții rezultate. Locul patru în calificări (în zona sud-americană) a fost lipsit de valoare, locul trei în Copa América a fost lipsit de valoare și, evident, nu trebuie să comentez acea performanță.”
Critici și decizii controversate
Bielsa a acceptat criticile cu ușurință, afirmând că „întrebările nu caută răspunsuri, ci mai degrabă descarcă toată dezamăgirea eliminării pe mine, cel responsabil”. El a recunoscut că echipa a jucat pentru a obține șapte puncte în grupă, dar a reușit doar două, în ciuda unui lot valoros, evaluat la 360 de milioane de euro pe transfermarkt.
Unul dintre subiectele delicate a fost titularizarea portarului Fernando Muslera, care a comis greșeli în meciurile precedente. Bielsa a explicat decizia: „Când am luat decizia de a-l titulariza pe Muslera, am făcut-o foarte bine. Este un portar care venea după un an magnific și este un jucător cu o personalitate foarte puternică și mult caracter.” La pauză, însă, Muslera a cerut să fie înlocuit, iar Bielsa a respectat solicitarea, introducându-l pe Sergio Rochet.
Viitorul naționalei Uruguayului
Plecarea lui Bielsa deschide o nouă eră pentru fotbalul uruguayan. Deși antrenorul a declarat că „nu va lăsa nimic” în urmă, mandatul său a inclus performanțe notabile, precum locul trei la Copa América. Rămâne de văzut cine îi va prelua funcția și cum va evolua echipa în următoarele competiții.