Alte sporturi

David Popovici consideră locul 2 un succes, nu un eșec: „Înveți mai mult din înfrângeri”

Campionul olimpic David Popovici explică de ce o clasare pe locul secund este mai degrabă o victorie decât o înfrângere și cum eșecurile l-au ajutat să progreseze.

David Popovici la o competiție de înot
Foto: Fanatik

David Popovici, la doar 21 de ani, este unul dintre cei mai titrați sportivi români, cu medalii de aur la Campionatele Mondiale, Europene și la Jocurile Olimpice. Într-un interviu recent, campionul olimpic a dezvăluit cum percepe clasările pe locul 2: nu ca pe un eșec, ci ca pe un succes.

Locul 2, văzut ca o victorie

„E mai bine să o gândești ca fiind un succes”, a spus Popovici, amintind de primele sale Jocuri Olimpice, când a terminat pe locul 4, la doar două sutimi de podium. „Eram în al nouălea cer, pe locul 4, la 16 ani, cu un timp extraordinar. I-am spus campionului olimpic de atunci că eu o să fiu primul. Peste 3-4 ani am ieșit campion olimpic în aceeași probă”, a adăugat el.

Învățăminte din înfrângeri

Deși recunoaște că nimănui nu-i place să piardă, Popovici subliniază că înfrângerile sunt mai valoroase decât victoriile pentru dezvoltarea unui sportiv. „Victoriile îți hrănesc egoul, dar nu înveți mare lucru din ele. Dacă nu le gestionezi cum trebuie, s-ar putea să te strice. Datorez foarte mult eșecurilor pe care le-am avut și le mulțumesc de acum eșecurilor pe care o să le am”, a explicat el.

Gestionarea succesului, mai dificilă decât a eșecului

Prezent la o emisiune Digi24, campionul a vorbit despre dificultatea de a gestiona succesul. „Înainte să obțin succesul, nu mă speria deloc. Abia după ce l-am atins, de pe la 16-17 ani, am început să mă simt copleșit. Ambele, și succesul, și înfrângerea, sunt greu de gestionat, dar cred că succesul este mai dificil”, a spus Popovici.

David Popovici, născut pe 15 septembrie 2004 la București, este primul campion olimpic al natației masculine din România. El deține recorduri mondiale la juniori la 100 m și 200 m liber.