Alte sporturi

David Popovici, după aurul de la Roma: „Vreau să bat recordul mondial. E un când, nu un dacă”

David Popovici a câștigat aurul la 100 de metri liber și argintul la 50 de metri la Trofeul Sette Colli de la Roma, declarând că își dorește să doboare recordul mondial.

David Popovici înotând la Trofeul Sette Colli de la Roma
Foto: ProSport

David Popovici, cel mai valoros înotător român din toate timpurile, și-a avertizat adversarii după o nouă demonstrație de forță la Trofeul Sette Colli de la Roma. Românul a câștigat două medalii: argint la 50 de metri și aur la 100 de metri liber.

Performanță impresionantă la Roma

Multiplul medaliat are un procentaj de 100% la Trofeul Sette Colli, urcând de fiecare dată pe podium în cele două finale disputate. La 50 de metri, probă la care participă doar când programul îi permite, a obținut argintul cu un nou record personal. La 100 de metri, Popovici a făcut spectacol: a fost singurul finalist calificat cu un timp sub 48 de secunde, a controlat cursa și a stabilit un nou record al competiției.

„Vreau să bat recordul mondial”

„A fost o cursă bună, un timp de care sunt mulțumit, și mă intrigă, mă face să fiu curios de ce sunt în stare în niște condiții când sunt odihnit și pregătit ultraspecific spre European. Sper să mai fie multe recorduri mondiale bătute în bazinul ăsta și în viitorul apropiat. Mă gândesc serios să bat recordul mondial la 100 de metri. Poate la Paris, nu știu, poate în ianuarie, în septembrie, când o fi. O văd ca pe un când, nu ca pe un dacă”, a declarat Popovici după finală.

Obiective pentru duminică

În ultima zi a competiției, Popovici va concura în proba sa favorită, 200 de metri liber, unde este campion olimpic după cursa senzațională de la Paris. „Am început foarte bine, mai am și proba de 200 de metri liber mâine. Nici nu mai știu cât e recordul. Nu contează foarte mult timpul, ci să fiu mai bun decât varianta mea de ieri. E clar o competiție unde toți am venit în miezul antrenamentelor și știm la ce să ne așteptăm. Sunt printre antrenamente de Europene și mi-am depășit așteptările”, a spus el.

Pasiunea pentru înot

Popovici a subliniat că își iubește meseria: „Până la urmă, îmi iubesc meseria, în felul ăsta să-mi câștig pâinea. Sunt foarte privilegiat să fiu obosit, în sine, de la faptul că oamenii strigă după mine să le dau autografe. Cu toată căldura asta, tot e mai frumos să înot în aer liber”.