Fernando Muslera, devastat după gafa care a eliminat Uruguayul de la CM 2026: „Nu am suferit niciodată atât de mult”
Portarul uruguayan Fernando Muslera a comis o eroare decisivă în minutul 42 al meciului cu Spania, pierdut cu 0-1, care a dus la eliminarea echipei sale din faza grupelor Campionatului Mondial 2026. Veteranul de 40 de ani și-a asumat public vina, declarând că este cel mai greu moment al carierei sale.

Uruguay a fost eliminată de la Campionatul Mondial 2026 după o înfrângere cu 0-1 în fața Spaniei, în ultima etapă a grupei H. Unicul gol al partidei a fost marcat de Alex Baena în minutul 42, în urma unei gafe comise de portarul Fernando Muslera. Veteranul de 40 de ani a încercat să intercepteze un șut aparent ușor, dar mingea a lovit gazonul și i-a scăpat printre mâini, intrând în plasă.
Muslera își asumă întreaga responsabilitate
La pauză, Muslera a cerut să fie înlocuit, iar după meci a ieșit în fața presei pentru a-și cere scuze. „Nu mi-am imaginat niciodată că voi suferi atât de mult din cauza acestui sport. Cred că este cel mai greu moment trăit de mine în fotbal”, a declarat portarul. El a adăugat că le-a spus colegilor că „astăzi mi-a venit mie rândul să greșesc” și și-a cerut iertare de la suporterii uruguayeni.
Marcelo Bielsa, contestat după parcursul slab
Selecționerul Marcelo Bielsa a fost, de asemenea, ținta criticilor, după ce Uruguay a încheiat grupa cu doar două puncte, în urma remizelor cu Arabia Saudită (1-1) și Insulele Capului Verde (2-2). Presa din Montevideo anunță că Bielsa nu va mai continua pe banca tehnică după Mondial. Salariul său anual de 4 milioane de euro a fost subiectul unor comentarii dure în presa uruguayană, cotidianul El País titrând „Milioanele s-au dus pe apa sâmbetei”.
Bielsa a declarat după meci: „Perioada mea la naționala Uruguayului va fi amintită ca una care nu a lăsat nimic în urmă”.