Marcelo Bielsa confirmă: Muslera a cerut să fie înlocuit după gafa care a eliminat Uruguayul de la CM 2026
Portarul Fernando Muslera a cerut să fie schimbat la pauză după ce a scăpat mingea din brațe, iar Spania a marcat singurul gol al meciului. Uruguay a pierdut cu 1-0 și a fost eliminată din Grupa H.

Marcelo Bielsa, selecționerul Uruguayului, a confirmat că portarul Fernando Muslera a cerut să fie schimbat la pauză după gafa care a dus la eliminarea echipei de la Campionatul Mondial. Uruguay a pierdut cu 1-0 în fața Spaniei, în meciul decisiv din Grupa H.
Gafa care a decis meciul
Singurul gol al partidei a fost marcat de Alex Baena, în minutul 42, după ce Muslera a scăpat mingea din brațe. La pauză, portarul de 40 de ani a fost înlocuit cu Sergio Rochet, care are 36 de selecții la națională.
Bielsa: „El a decis să iasă”
„El a fost cel care a decis să iasă”, a declarat Bielsa la finalul meciului, citat de TSN. Selecționerul a explicat că a ales să-l folosească pe Muslera în ciuda gafelor anterioare, deoarece portarul a avut un an bun și are personalitate.
Muslera a mai greșit în meciurile cu Arabia Saudită (1-1) și Capul Verde (2-2), fiind primul portar din 1966 care comite trei gafe grave în aceeași ediție de Campionat Mondial, potrivit LiveMint.
Cariera lui Muslera la națională
Fernando Muslera a debutat pentru Uruguay în 2009 și are 137 de selecții, cu 140 de goluri primite și 52 de meciuri fără gol încasat. A participat la turneele finale începând cu CM 2010, iar în Qatar 2022 a fost rezervă.
După eliminare, Uruguay părăsește competiția cu doar două puncte, în urma remizelor cu Arabia Saudită și Capul Verde.