Marcelo Bielsa: „Muslera mi-a cerut să fie înlocuit la pauză” după greșeala cu Spania la CM 2026
Uruguay a fost eliminată de la Cupa Mondială 2026 după înfrângerea cu 0-1 în fața Spaniei. Portarul Fernando Muslera a cerut schimbarea la pauză, iar selecționerul Marcelo Bielsa a confirmat decizia.

Uruguay a fost eliminată de la Cupa Mondială 2026, după ce a pierdut cu 0-1 în fața Spaniei, în etapa a 3-a a grupelor. Selecționata lui Marcelo Bielsa a terminat Grupa H pe locul 3, sub Spania și Capul Verde, care au mers mai departe.
Un moment rar în istoria Cupei Mondiale s-a petrecut la pauză: portarul Fernando Muslera a fost înlocuit cu Rochet, iar mulți au crezut că e o decizie a antrenorului. Muslera greșise la golul marcat de Baena în minutul 42.
Bielsa: „Muslera mi-a cerut să-l schimb”
La final, Marcelo Bielsa a declarat: „Fernando Muslera mi-a cerut să-l schimb la pauză”. A fost ultimul meci al portarului pentru naționala Uruguayului, acesta urmând să se retragă.
Înlocuirea a stabilit un record: potrivit statisticianului Mister Chip, ultima dată când un portar a fost schimbat la pauză la un Mondial, fără accidentare, a fost în 1994, când Borislav Mikhailov (Rusia) a fost înlocuit după ce încasase 4 goluri cu Suedia.
Accidentare gravă pentru Ugarte
Imediat după golul Spaniei, mijlocașul Manuel Ugarte s-a prăbușit pe teren și a fost scos pe targă. Presa spaniolă scrie că ar fi o accidentare serioasă la genunchi, posibil ruptură de ligamente. În locul său a intrat Nicolas da Cruz.