Mitică Dragomir dezvăluie: Cristi Borcea era multimilionar pe vremea lui Ceaușescu, cu trei metri cubi de bancnote
Fostul președinte al LPF, Dumitru Dragomir, a povestit că l-a cunoscut pe Cristi Borcea la 17 ani, când acesta juca la juniorii Victoria București, și că Borcea era deja multimilionar în regimul comunist, având o avere în bancnote.

Cristi Borcea (56 de ani) era deja multimilionar în timpul regimului comunist, potrivit dezvăluirilor făcute de fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir (79 de ani). Acesta a povestit că l-a cunoscut pe Borcea la vârsta de 17 ani, când juca la juniorii echipei Victoria București, unde Dragomir era președinte.
Borcea, fotbalist la juniori
Mitică Dragomir a declarat că Borcea evolua ca fundaș central și avea calități fotbalistice remarcabile. „Borcea este ca și copilul meu, de când era la Victoria la tineret. El a fost fotbalist la mine, la Victoria. Nu știe nimeni. Îți dau cuvântul meu. Dar ce fotbalist a fost! Borcea? Dacă se ținea de fotbal, juca ușor în prima ligă. Fundaș central. Vai de mine! Joacă cu el tenis cu piciorul, vezi, îl bați? Borcea, pe timpul comuniștilor, era multimilionar. Cu buteliile”, a spus Dragomir la emisiunea „Profețiile lui Mitică”.
Averea din vremea comunismului
Fostul șef al LPF a oferit detalii despre averea lui Borcea din acea perioadă: „Nu știu dacă îi convine ce spun acum, dar cred că avea vreo trei metri cubi de bani lichizi când s-a dus la Dinamo, de bancnote. Dacă te duceai la el… Borcea are nouă copii, toți la școli de top, cu zeci de mii pe an. Casă la toți, mașină la toți. Ai mai pomenit așa ceva?”
Rolul lui Cornel Dinu
Dragomir a explicat că marele Cornel Dinu a avut un rol esențial în aducerea lui Borcea la Dinamo. „Eu cu Dinu și cu unul colonelul Stan am făcut Dinamo. Eu sunt membru fondator al acestui Dinamo. Noi am făcut acest club. Prin ’92. Dinu, după ce a fost ministrul Sportului, când l-au îndepărtat ăștia, a venit la Dinamo antrenor. Dinu era Dinamo de fapt. Și avea nevoie de unul să mai finanțeze. Iar Borcea l-a iubit pe Dinu ca pe părintele lui. Eu știu asta. Atunci dacă îi spuneai ceva de Dinu, cred că îți dădea cu butelia în cap. Și Dinu l-a atras. Ce conducător a fost!”, a adăugat Dragomir.
Protocoale de neegalat
Mitică Dragomir l-a lăudat pe Borcea pentru abilitățile sale de organizare a protocoalelor în deplasările echipelor românești în cupele europene. „Ce protocoale putea să facă prin deplasări! Era cea mai mare plăcere. Nu era să pleci cu altă echipă, că eu am plecat cu toate în cupele europene, fiind președintele Ligii, toți mă invitau. Dar protocoale ca astea nu făcea nimeni. Gigi (n.r. Becali) a avut bani mai mulți decât noi toți la un loc, dar nu s-a priceput la protocoale. Borcea era diabolic. Unul dintre cei mai buni conducători”, a concluzionat Dragomir.