Alte sporturi

Rusia amenință România după ce Emil Boc a interzis imnul și steagul rus la Cupa Mondială de gimnastică de la Cluj

Ministerul de Externe al Rusiei a reacționat dur după ce primarul Emil Boc a interzis intonarea imnului și arborarea steagului Rusiei la Cupa Mondială de gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca, iar sportivii ruși s-au retras din competiție.

Emil Boc, primarul Clujului, și gimnaste ruse la Cupa Mondială
Foto: Fanatik

Ministerul de Externe al Rusiei a reacționat virulent după ce primarul Emil Boc a interzis intonarea imnului și afișarea steagului Rusiei la Cupa Mondială de gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca, desfășurată în perioada 26-28 iunie. Purtătoarea de cuvânt a ministerului, Maria Zaharova, a amenințat România cu consecințe și a cerut ca țara să fie privată de dreptul de a organiza competiții internaționale.

Reacția Rusiei: „Arbitrar și politizare a sportului”

Maria Zaharova a declarat că sportivii ruși s-au confruntat cu „un nou exemplu de arbitrar vădit și de politizare a sportului internațional”. Ea a afirmat că decizia primarului Emil Boc contravine deciziilor Federației Internaționale de Gimnastică și ale Uniunii Europene de Gimnastică, care au eliminat restricțiile pentru sportivii ruși. „Singura reacție posibilă și firească din partea Rusiei a fost refuzul de a participa la competiție”, a adăugat Zaharova.

Emil Boc: „Nu mă tem de represalii”

Primarul Emil Boc a răspuns dur amenințărilor, afirmând că nu se teme de represalii. El a precizat că decizia sa se bazează pe poziția oficială a României și a Uniunii Europene față de Rusia, considerată stat agresor în contextul războiului din Ucraina. „Atunci când ai valori și principii, n-are de ce să-ți fie teamă”, a spus Boc. Edilul a adăugat că, dacă ar fi știut regulile noi impuse de FIG pe ultima sută de metri, ar fi refuzat să găzduiască evenimentul.

Retragerea sportivilor ruși și contextul internațional

Sportivii ruși s-au retras din competiție în semn de protest față de interdicția impusă de Emil Boc. Zaharova a criticat „rusofobia cultivată în România” și a acuzat autoritățile că nu s-au opus deciziei primarului. Ea a cerut ca România să fie privată de dreptul de a organiza competiții internaționale de anvergură. Emil Boc a menționat că o situație similară a avut loc în Polonia, care a refuzat intonarea imnului și arborarea steagului Rusiei la o competiție de gimnastică ritmică.

Poziția oficială a României

Emil Boc a subliniat că decizia sa reflectă politica oficială a României și a Uniunii Europene față de Rusia. „Când România și Uniunea Europeană își vor schimba poziția oficială, voi fi primul care va respecta noile reguli”, a declarat primarul. El a afirmat că pe viitor va refuza din start organizarea unor astfel de evenimente dacă regulile nu sunt clare de la început.