Fotbal

Steve Clarke a demisionat după eșecul Scoției la Cupa Mondială 2026

Selecționerul Scoției, Steve Clarke, și-a dat demisia după ce echipa a fost eliminată în faza grupelor Cupei Mondiale 2026.

Steve Clarke, selecționerul Scoției
Foto: DigiSport

Steve Clarke (62 de ani) și-a dat demisia din funcția de selecționer al naționalei Scoției, după ce echipa nu a reușit să treacă de faza grupelor la Cupa Mondială 2026. Anunțul a fost făcut de Federația Scoțiană de Fotbal.

Performanțe sub așteptări la turneul final

Scoția a fost repartizată în Grupa C, alături de Brazilia, Maroc și Haiti. Cu doar trei puncte și locul trei în clasament, scoțienii nu s-au calificat în 16-imile competiției, ceea ce a dus la decizia lui Clarke de a demisiona.

„Steve Clarke a demisionat din funcția de selecționer al naționalei masculine a Scoției. Cel mai de succes selecționer din istoria reprezentativei Scoției și-a încheiat mandatul de șapte ani după participarea echipei la Cupa Mondială FIFA 2026”, au transmis oficialii scoțieni.

Un mandat record, încheiat prematur

Steve Clarke a fost numit selecționer în 2019 și, cu câteva săptămâni înainte de Cupa Mondială, își prelungise contractul până în 2030. Sub conducerea sa, Scoția a participat la două Campionate Europene consecutive (2021 și 2024) și la Cupa Mondială 2026. Clarke deține recordul pentru cele mai multe meciuri pe banca tehnică a Scoției, cu 79 de partide.

De asemenea, și Marcelo Bielsa urmează să plece de la naționala Uruguayului, după înfrângerea cu Spania (0-1) și eliminarea din competiție.