IGSU: Nu lăsați copiii singuri în mașină pe caniculă, pericolul poate fi fatal
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență avertizează părinții asupra riscului major de a lăsa copiii în mașină în timpul valului de căldură, după ce în Franța doi copii au murit în această situație.

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a lansat un apel ferm la responsabilitate pentru părinți, în contextul valului de căldură prognozat de meteorologi și al avertizărilor de temperaturi ridicate cu disconfort termic accentuat. Autoritățile atrag atenția asupra pericolului major de a lăsa copiii singuri în autoturism, după ce în Franța doi copii cu vârste de 2 și 4 ani au fost găsiți morți în mașină.
Recomandările pompierilor
Pompierii vin cu o serie de recomandări esențiale pentru prevenirea tragediilor. „Nu lăsați niciodată copiii singuri în autoturism, nici măcar pentru câteva minute. Explicați copiilor pericolul de a rămâne sau de a se juca într-un autoturism”, informează IGSU. De asemenea, reprezentanții IGSU i-au îndemnat pe părinți să nu lase cheile în mașină la îndemâna copiilor.
Riscul creșterii rapide a temperaturii
„Reamintim că temperatura din interiorul unui autoturism poate crește rapid la niveluri periculoase pentru viață, chiar și în perioade în care afară nu pare extrem de cald”, atrag atenția reprezentanții IGSU. În cazul în care cetățenii văd un copil sau un animal închis într-un autoturism aflat în pericol, sunt îndemnați să sune de urgență la 112.