Întârzieri de până la 4 ore la trenurile care ajung în Gara de Nord, din cauza caniculei
Sâmbătă dimineață, mai multe trenuri care leagă nord-vestul țării și Oltenia de Capitală au întârzieri semnificative, cea mai mare fiind de peste 4 ore la sosirea trenului de la Craiova.

Sâmbătă dimineață, mai multe trenuri care leagă nord-vestul țării și Oltenia de Capitală au întârzieri semnificative, iar la plecarea din Gara de Nord sunt trenuri cu peste o oră și jumătate întârziere. Cea mai mare întârziere la sosire este înregistrată de trenul de la Craiova, cu peste 4 ore, potrivit tabelei din Gara de Nord.
Întârzieri la sosire și plecare
Călătorii care ajung la destinație în București cu trenul de la Satu Mare au parte de o întârziere de 155 de minute (peste 2 ore și jumătate), în timp ce trenul de la Arad are o întârziere de 110 minute. La plecarea din Gara de Nord, trenul spre Constanța are o întârziere de o oră și jumătate, iar cel spre Craiova, programat la ora 7:59, înregistrează o întârziere de 100 de minute. Trenurile spre Mangalia și Brașov au întârzieri de 45, respectiv 50 de minute.
Cauza: canicula și restricțiile de viteză
CFR Călători a avertizat cu o zi în urmă că cei care circulă în acest sfârșit de săptămână cu trenul ar trebui să se aștepte la posibile întârzieri din cauza temperaturilor extrem de ridicate anunțate de meteorologi. Administratorul infrastructurii feroviare, CFR SA, va aplica restricții de viteză pentru protejarea infrastructurii și siguranța traficului. „În contextul avertizărilor meteorologice de caniculă și disconfort termic accentuat emise astăzi, 26 iunie 2026, de Administrația Națională de Meteorologie, CFR Călători informează publicul că temperaturile extreme pot afecta desfășurarea circulației feroviare, fiind posibilă înregistrarea unor întârzieri ale trenurilor”, se arată într-un comunicat al companiei.