Evenimente

SUA a atacat Iranul cu rachete, la o săptămână după armistițiu. Mesajul Casei Albe

Statele Unite au lansat un atac cu rachete asupra Iranului, ca răspuns la un atac cu dronă iranian asupra unei nave comerciale în Strâmtoarea Ormuz. Casa Albă a transmis un mesaj pe rețelele sociale.

Fotografie reprezentând un atac militar sau o navă în Strâmtoarea Ormuz
Foto: Gândul

Statele Unite au lansat un atac cu rachete asupra Iranului, la doar o săptămână după încheierea armistițiului dintre cele două țări. Ofensiva americană a fost anunțată de Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) și reprezintă un răspuns la atacul cu dronă al Iranului asupra unei nave comerciale care traversa Strâmtoarea Ormuz.

Mesajul Casei Albe după atac

Casa Albă a transmis un mesaj pe rețelele de socializare la scurt timp după atac. „America este și va fi întotdeauna o singură națiune întru slava lui Dumnezeu”, a scris instituția pe Facebook. Totodată, CENTCOM a publicat pe platforma X un clip cu momentul atacului.

Contextul atacului iranian

Înainte ca SUA să retaliere, președintele Donald Trump și-a exprimat nemulțumirea față de atacul Teheranului asupra navei „Ever Lovely”, sub pavilion singaporez. Trump a declarat că acțiunile Iranului încalcă tratatul de încetare a focului agreat de ambele părți. „Nu-mi place faptul că iranienii au atacat – de fapt, au tras patru focuri”, a spus Trump, adăugând că SUA va răspunde.

Detalii despre atacul american

Forțele CENTCOM au efectuat lovituri împotriva Iranului pe 26 iunie, vizând depozite iraniene de rachete și drone, precum și amplasamente radar de coastă. Atacul a venit ca răspuns la agresiunea iraniană din 25 iunie, când o dronă kamikaze a lovit nava „Ever Lovely” în Strâmtoarea Ormuz. CENTCOM a subliniat că Iranul a încălcat acordul de încetare a focului și a subminat libertatea de navigație într-un coridor vital pentru comerțul internațional.