Fotbal

David Kiki, frustrat de plecarea de la FCSB: „Nu am putut să îmi arăt potențialul”

Fundașul beninez David Kiki, despărțit de FCSB pe 24 iunie, spune că accidentările și deciziile care nu au depins de el i-au limitat evoluțiile în cei doi ani petrecuți la campioană.

David Kiki în timpul unui meci pentru FCSB
Foto: Fanatik

David Kiki (32 de ani) s-a despărțit oficial de FCSB pe 24 iunie, după un contract care mai era valabil până în 2027. Internaționalul beninez a vorbit în exclusivitate pentru FANATIK despre experiența sa la campioana României, dezvăluind motivele plecării și frustrările acumulate.

Puține meciuri, multe obstacole

Kiki a ajuns la FCSB în 2024, după doi ani petrecuți la Farul Constanța, unde a fost jucător de bază. În tricoul roș-albastru, el a evoluat în doar 17 meciuri în două sezoane, deși a câștigat titlul de campion, al doilea din carieră după cel cu Farul în 2023. Fundașul cu 52 de selecții la naționala Beninului a explicat că parcursul său a fost afectat de o accidentare și de decizii care nu au depins de el.

„Am avut un început bun după ce FCSB m-a transferat, dar încet-încet lucrurile au început să se complice. Mai întâi a fost accidentarea, iar apoi în al doilea sezon, din cauza unor decizii și factori care nu au depins de mine, nu am mai jucat, în ciuda determinării și muncii enorme de la antrenamente”, a spus Kiki.

Frustrare și recunoștință

Fotbalistul a recunoscut că pleacă cu un gust amar: „Sunt frustrat că nu am avut șansa să îmi arăt adevăratul potențial la FCSB, dar am învățat foarte multe din această situație, ceea ce mă va ajuta de acum în carieră.” Cu toate acestea, el a ținut să le mulțumească suporterilor: „Aș vrea să le mulțumesc suporterilor și galeriei pentru susținerea lor. Am primit multe mesaje de la ei atunci când lucrurile mergeau bine, dar și pentru faptul că au fost alături de noi în momentele grele.”

Întrebat despre cea mai frumoasă amintire la FCSB, Kiki a răspuns: „Titlul de campion, chiar dacă nu a fost aceeași bucurie precum primul pe care l-am cucerit cu Farul Constanța.”

Viitorul și ofertele

Kiki a dezvăluit că el și familia sa se simt bine în România și că este deschis să continue în țară. „Vom vedea ceea ce ne rezervă viitorul”, a spus el, fără a confirma oferte concrete. În ceea ce privește o posibilă revenire la Farul, fundașul nu a exclus această variantă.

Referitor la parcursul slab al FCSB în sezonul recent, Kiki a comentat: „Lucrurile s-au schimbat la FCSB și au fost alte echipe care și-au găsit forma și au avut evoluții mai bune ca noi. Asta e viața.”

Colegi și naționala

Kiki l-a menționat pe Siyabonga Ngezana drept cel mai amuzant coleg din vestiar. Despre noul antrenor, Marius Baciu, și preparatorul fizic Thomas Neubert, revenit la echipă, el a spus: „Nu am lucrat foarte mult cu noul antrenor, dar din ce am văzut este foarte pasionat. Thomas este unul dintre cei mai buni preparatori fizici cu care am lucrat. Revenirea lui va fi un plus pentru FCSB.”

Kiki a vorbit și despre naționala Beninului, care a ratat calificarea la Cupa Mondială. „Am fost foarte aproape să fim acolo. Nu am putut să profităm de avantajul pe care l-am avut. Mă uit la Cupa Mondială fără nicio urmă de regret, pentru că fiecare echipă care e acolo își merită locul”, a concluzionat el.