Marcelo Bielsa, după eliminarea Uruguayului de la Cupa Mondială 2026: „Nu voi lăsa nimic fotbalului uruguayan”
Selecționerul argentinian Marcelo Bielsa a declarat, după înfrângerea cu Spania (1-0) și eliminarea Uruguayului în faza grupelor Cupei Mondiale 2026, că nu va lăsa nimic fotbalului uruguayan și că acceptă toate criticile.

Selecționerul Uruguayului, Marcelo Bielsa, a făcut declarații puternice după eliminarea echipei sale în faza grupelor Cupei Mondiale 2026. Argentina a pierdut cu 1-0 în fața Spaniei, iar Bielsa a spus că nu va lăsa nimic în urmă fotbalului uruguayan.
Critici și autoanaliză
„Orice contribuție din partea unui antrenor care lucrează de trei ani este lipsită de sens dacă nu obții rezultate: locul patru în calificări (în zona sud-americană) a fost lipsit de valoare, locul trei în Copa América a fost lipsit de valoare și, evident, nu trebuie să comentez acea performanță”, a declarat Bielsa în conferința de presă.
Antrenorul argentinian a adăugat că va fi „o perioadă care nu va fi lăsat nimic în urmă”. El a acceptat toate criticile cu ușurință, afirmând că „întrebările nu caută răspunsuri, ci mai degrabă descarcă toată dezamăgirea eliminării pe mine, cel responsabil”.
Performanța la turneu
Bielsa a explicat că pentru această Cupă Mondială, „am jucat pentru a obține șapte puncte și am obținut două”, în ciuda „unui grup de jucători de calitate”. „În ciuda muncii, efortului și dăruirii, nu am reușit”, a concluzionat el.
Schimbarea portarului la pauză
Un detaliu interesant a fost înlocuirea portarului Muslera cu Sergio Rochet la pauză. Bielsa a precizat că „nu a fost decizia mea, el a luat-o singur”, referindu-se la Muslera.